
AZ IBUPROFÉN GYÓGYSZEREK SZÍVELÉGTELENSÉGET OKOZHATNAK?
A gyógyszerek melyekhez sokan nyúlnak fájdalom- vagy gyulladás csillapítása végett, szívelégtelenséget okozhatnak. Legalábbis ezt mutatja és erre hívja fel a figyelmünket a THE BRITISH MEDICAL JOURNAL lapjain megjelent tanulmány.
A NSAIDs rövidítés alatt rejlő gyógyszerek ( nem szteroid ), melyet milliók használnak, hogy csökkentsék a gyulladást vagy a fájdalmat. Gyakran az ízületi-, a reumatoid arthritisz és hasonló panaszoknál. Mivel ez a korral járó elkerülhetetlen valami, előbb-utóbb mindenki találkozik hasonló tünetekkel és megoldást próbál keresni.
A kutatás eredménye nem elhanyagolható mivel 10 millió felhasználó adatai voltak elemezve több országból. A 2000 és 2010 közötti években 92 163 páciens szívelégtelenséggel került a kórházba. A kutatásban kimutatták, hogy azok akik a kórházba kerülés előtt 14 nappal szedték a gyógyszert, átlagban ötöddel nagyobb kockázattal jártak, mint azok akik valamikor régebben használták a gyógyszert.
A kockázat ezen kívül függ a konkrét gyógyszertől, s adagtól is. Az ibuprofén mellett több gyógyszert elemeztek, mint : diclofenac, indometacin, ketorolak, naproxen, nimesulid és piroxikam.
Legkevésbé problematikusnak a naproxen mutatkozott, mely a szívelégtelenség kockázatát "csak" 16%-kal növelte. Legrosszabb a ketorolak volt, mely ezt 83 %-kal növelte.
A szívelégtelenség kockázata a duplájára növekedett, ha a páciensek nagyobb dózisban használtak diclofenak, etorikoxib, indometacin, piroxikam vagy rofekoxib tablettákat. De a indomethacin és etorikoxib közép nagyságú dózisa mellett is növekedett a szívelégtelenség kockázata.
A kutatók, arra akartak rámutatni, hogy a könnyen hozzáférhető gyógyszerekről, hamis következtetést lehet levonni, hogy a szervezetre nem károsak. Figyelmeztetés az orvosoknak is hogyan írják elő a gyógyszereket és a pácienseknek is, hogy csak a lehető legrövidebb ideig használják.